Jak zacząć?

Każdy, kto staje twarzą w twarz z RPG Makerem zadaje sobie pytanie – Jak (i od czego) zacząć? Odpowiedź nie jest wcale taka prosta i zależy od tego, czy chcemy od razu rozpocząć tworzenie gier, czy też zależy nam bardziej na ich ogrywaniu.

Niezależnie od tego, którą drogę wybierzemy, a można przecież iść nimi jednocześnie, w pierwszej kolejności polecam zapoznać się z artykułem Co to RPG Maker? – wyjaśniono w nim absolutne podstawy i przedstawiono krótką historię programu, która umożliwi zorientowanie się w gąszczu nazw i wersji.

Następnie polecam zapoznać się z krótkim opisem polskiej sceny RPG Makera, dzięki któremu będziecie wiedzieć, w jakich miejscach szukać konkretnych informacji i porad. Tam oraz w stopce RMteki znajdują się także linki do kanałów komunikacji rodzimych fanów RM.

Chcę zacząć grać w gry stworzone w RPG Makerze

Największe bazy polskich gier znajdują się na Tsukuru Archive oraz Twierdzy RPG Makera. Sporo dodatkowych tytułów znajdziecie także na forum oraz w stale rozwijanej bazie gier RMteki. Po gry anglojęzyczne warto udać się do RM Network. Część z projektów nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych plików, ale większość z nich potrzebuje RTP, które można ściągnąć z oficjalnej strony programu. Konieczne może okazać się wgranie polskich czcionek. Niektóre starsze projekty były wykonywane na innych wersjach programu, dlatego zainstalowanie RTP może nie wystarczyć. W ekstremalnych przypadkach konieczne będzie skopiowanie do folderu z grą pliku exe z innej gry oraz przekopiowanie całego RTP. Szczegółowy opis problemów związanych z uruchamianiem gier znajduję się w tym artykule.

Swoje wrażenia z gry możecie przedstawiać na wspomnianym już forum oraz Discordzie – linki znajdują się na dole strony!

Chcę zacząć tworzyć gry w RPG Makerze

Tworzenie gier bardzo przypomina każdą inną działalność kulturową – by móc wyprodukować coś wartego uwagi, należy mieć odpowiedni bagaż doświadczeń. Dlatego przed odpaleniem programu warto pograć trochę w rpgmakerowe gry i/lub starsze produkcje konsolowe. Pozwoli to nabrać odpowiedniego dystansu do swojej twórczości i sprecyzować własne oczekiwania względem RM.

Wybór konkretnej edycji RPG Makera to temat rzeka. Pomóc może Wam w tym wspomniany artykuł oraz darmowe triale. Prawda jest jednak taka, że dopiero pracując z RM jesteście w stanie ocenić, która wersja najlepiej pasuje do Waszych potrzeb.

Gdy już zdecydujecie się na którąś odsłonę serii, czas zabrać się do pracy. Pomogą Wam w tym poradniki i tutoriale znajdujące się na TA oraz Twierdzy. Na tych stronach znajdziecie także tysiące materiałów graficznych i dźwiękowych, które można wykorzystać zamiast podstawowych elementów RTP. Pomoc potrzebującym na bieżąco jest udzielana na naszym forum oraz kanale discordowym. W tych też miejscach możecie publikować swoje dzieła.

Co dalej?

Scena RPG Makera to nie tylko tworzenie gier i granie w nie. Witamy w naszych progach wszystkich – grafików, muzyków, autorów tekstów oraz wszystkich tych, którzy po prostu chcą cieszyć się wspólnym hobby i nawiązywać nowe znajomości z ludźmi nadającymi na tych samych falach. Pamiętajcie także – największym wrogiem takich społeczności jak nasza jest brak feedbacku!

Michał „Michu” Wysocki

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.