Baza polskich gier z RPG Makera 2000/2003

Jestem kolekcjonerem, a od kolekcjonera już niedaleko do archiwisty i historyka. Przeglądając kolejne posty na RPG Maker Historia doszedłem do wniosku, że czas wreszcie uporządkować jakoś rodzime produkcje, wydawane nieprzerwanie od 2002 roku na RPG Makera 2k oraz 2k3.

Z oczywistych względów, największe polskie bazy gier są mocno niepełne. Tsukuru Archive w początkowym okresie działalności zamieszczało tylko gry trzymające jakiś minimalny poziom, a później wpisy zależały od woli samych autorów. Z kolei Twierdza RPG Makera nie wrzuca gier bez recenzji, co znacznie wydłuża czas ich pojawienia się na stronie. Wiele tytułów nigdy nie pojawiło się na żadnym z tych portali.

Dlatego postanowiłem zbudować polską bazę gier wykonanych w RM2k/3 razem z linkami i ich mirrorami tak, by nie zostały one ponownie zapomniane. W chwili obecnej lista składa się z 210 tytułów, które możecie dowolnie segregować według kategorii. W kilku wpisach brakuje niektórych informacji.

Niestety, do wielu gier nie byłem w stanie dotrzeć. Postarałem się jednak zrobić dodatkową listę tytułów, których istnienie w ten lub inny sposób zostało udokumentowane. Zestawienie liczy 56 pozycji i będę wdzięczny nie tylko za ewentualne archiwa z grami, ale także za jakiekolwiek informacje, których w bazie brakuje. Oczywiście, jeśli macie na dysku lub w głowie inne tytuły, także proszę o informację – moim celem jest stworzenie kompletnej listy!

Zdaję sobie sprawę, że co najmniej kilka z zamieszczonych gier to oczywiste prowokacje lub gnioty tak słabe, że wstyd nawet o nich pisać. Dziennikarska rzetelność każe mi jednak zamieszczać także i takie produkcje. Nasza scena to bowiem obraz również i tych gier, którymi nie sposób się chwalić.

Zupełnie na marginesie, co byście powiedzieli na specjalny dział, gdzie wrzucalibyśmy niedokończone projekty, których autorzy z jakichś powodów postanowili nie wydawać? Wyłącznie w kategorii ciekawostek. Jeśli uważacie to za dobry pomysł – dajcie znać!

Wszelki kontakt dotyczący gier możliwy jest dowolnym kanałem komunikacji. Najlepiej piszcie w komentarzach na RMtece lub mailowo na adresy redakcji!

Michał „Michu” Wysocki

Opublikowany w News